
22. sept 2009
Veebilehitseja ehk brauser Lynx

19. sept 2009
Kaua tehtud kaunikene:)
a) Notepad'is alustatud HTML lehel ei tohi olla alguses ühtegi tühja rida!
b) Ei tohi kasutada tavatage(TAG), vaid 'style' korraldust "text-align: center; font-weight: bold", sama kehtib ka joondamise kohta "text-align: center"
c) stiilileht ei alga kunagi HTML või HEAD korraldusega, sinna kirjutatakse kohe kujundusnõuded sisse, näiteks linkide värvid (link, aktiivne link, külastatud link), taust jne. Oma kujundusfaili näen aadressil http://viru.tlu.ee/eriped/sirjekujundus.css
NB! Tabelid ei sobi üldse pimedatele, kes saavd veebi kuulata läbi kõnesüntesaatori ehk neile loetakse tekst ette. Uuematel Windowsidel on olemas samuti tekstituvastus programm Speech, vt Control Panel'ilt. Küll kui kasutate div class korraldust.Vaata eelmise blogi viidet Max Kristofer
17. sept 2009
HTML, CSS ja muud veebilehe tegemise vahendid
Jah on vaja, sest oluline on info, mida ma edastan. Kuna pime inimene ei näe ju pilte, siis see vile ja aur, mis sööb resurssi kujunduse ning piltide näol ei jõua ju temani
Nagu Kaido ütleb: "Veebileht peab olema platvormist ja süsteemist sõltumatu." (Mac, Linux, Windows)
Linux'i tekstiversioon; õpi veel HTML'i
Ja siinkohal pakun kõigile oma õppuritele välja tutvuda mõnega, mis tehtud vaid NOTEPADE kasutades:
Kakupesa
Max Kristofer
15. sept 2009
Ikka autorikaitsest- loengumaterjalid internetti?
Äsja lugesin Postimehe lisaväljaandest e24, et loengumaterjalide riputamine internetti võib tuua kohtuasja (loe artiklit). Kahjuks kumab artiklist läbi ka inimeste teadmatust ja seegi, mida kohe ei pruugita märgata, st et ilma eelnevate reeglite paikapanemist loobub kirjutaja peaaegu täielikult oma õigustest- nii tegelikult tehaksegi meedias ja internet on ju üks väga jõudsalt kasvavatest meedialiikidest). Huvitav kuhu me lõpuks välja jõuame, kas kollektiivsusega kaob isikupära?
Kuigi jah, ajaveeb on ju minu avalik digitaalne päevik! Seega pean autorina hoolega mõtlema, et antud tekste loevad, mitte ainult kursusega seotud õppurid vaid kõik (kes mu isikunime teavad). Õpetajana nõustun M.Porgi sõnadega, kui teil on kasu nendest materjalidest, siis viidake alati ja kindlasti püüdke leida algallikas. Ärge unustage, et sama inimene peab ka ise oma varasematele töödele viitama- nii naljaks kui see pole. Ei saa ju ennastki plagieerida!
Selles aitab meid tänapäeval üks väga tore tarkvara, nimelt Turnitin. Uuri lähemalt.
S.Klaos
13. sept 2009
Ül.2. Mis on CSS-fail?
Näiteks võib: a) sisestada koodina päisesse (Head) või b) eraldi failina linkida päisesse. Kui teil on silmamälu, siis võiks kasutada veebipõhist mõttekaarti, et joonistada välja oma veebilehe struktuur ja sinna alla, mida see võiks sisaldada? (Mõttekaardid otse veebis töötamiseks või lae alla oma arvutisse) .
Kui aga HTML koodi kirjutamisega hätta jääd, tee omale ise konspekt. Loe edasi
Kontrolli loodud veebilehe koodi validaatoris http://validator.w3.org/.
Mis on Creative Commons?
Creative Commonsi litsentsi sisust lähemalt: http://creativecommons.org/about/licenses/ ja selgitused ka eesti keeles http://creativecommons.galerii.ee/litsentsid.html
Lisaks veel pöörata eriti tähelepanu Veebi ABC-le, Kirjutamata seadustest veebis (K.Kikkas)
8. sept 2009
Mis on plagiaat?
TLÜ õppekorralduse eeskirjast loeme järgmist:
Ülikooli algatusel akadeemilise üksuse õppejuhi esildise alusel eksmatrikuleeritakse üliõpilane:
- seoses ebaväärika käitumisega:
akadeemilise üksuse juhi esildisele lisatud juhtumi kirjelduse alusel akadeemiliste käitumistavade rikkumisel
Mis on ebaväärikas käitumine? Loeme eeskirja:
409) Ebaväärikaks käitumiseks loetakse üleastumist akadeemilistest tavadest ja üldtunnustatud käitumisnormidest, sealhulgas:
- oma nime all kellegi teise või oma varasema kirjaliku töö või selle osade esitamine ilma nõuetekohase akadeemilise viitamiseta (plagiaat);
- ...
(4.3. Akadeemiliste tavade eiramine)
NB! NB! NB!
Nimetatud olukorra ennetamiseks soovitan lugeda TLÜ üliõpilastööde vormistamise nõudeid või K.Uibu poolt koostatud õpiobjekti Tsiteerimine ja parafraseerimine
7. sept 2009
Ülevaade ülesannetest
Teema 1 ( 1.nädal): Tuua näide (ajaloost või olevikust maailma eri paigust) iga puudekäsitluse (tabu, tervisehäire, ühiskonna probleem, eluviis) kohta.
Teema 2 (2.nädal): Alustada enda kodulehe koostamist, pöörates algusest peale tähelepanu standardile vastavusele. Leht on soovitav panna reaalselt kuhugi veebi üles, hädakorral kõlbab ka õppejõule failide saatmine e-postiga. Miinimummaht: 3 omavahel lingitud HTML-faili, 1 ühine CSS-fail, vähemalt 1 graafiline element igal lehel.
Teema 3 ( 3.nädal): Kirjuta enda ajaveebi lühiessee (ca 1 lk) IT rollist erivajadustega inimestele.
Teema 4 (4.nädal): Valida kaks tugitehnoloogia toodet (samast kategooriast - eriklaviatuurid, punktkirjatehnika vms) ja võrrelda neid omavahel ( ~ 1lk).
Teema 5 (5.nädal): Analüüsida ühe kaasõpilase veebilehte ja kirjutada 0,5-1 lk analüüs (eeskätt ligipääsetavuse vaatenurgast).
Teema 6 (6.nädal): Kirjeldada üht virtuaalkogukonda ja sealseid inimsuhteid
Teema 7. (7.nädal): Kokkuvõtted ja hinded
Uus kursus eripedagoogidele
Tegelikult alustasime kaugõppega juba 2 nädalat varem. Päevaõppe tudengitega asusime oma ajaveebe looma täna. Põhieesmärk ajaveebidel on õppijate iseenda tööde ja tegemiste reflekteerimine. Kursuslastega tuttavaks saamiseks kasutn meedia (ajaveebi, skype, epost)abi.
Esimesed küsimused, mis õppijatel tekkisid:
- Ül 1. : Kas ainult kirjeldan seda puuet, mis mulle südamelähedane või kõiki nimetatud nelja? Vastus: Jah kõiki 4
- Ajaveebid: Kuidas muuta tausta? Vastus: Vali Layout ja Pick New Templete.
- Ajaveebid: Kuidas lisada uus teema? Vali New Post
- Ül 5. Kuidas analüüsida ühe kaasõpilase veebilehte, kust selle aadressi saab? Vastus: Paneme TLÜ serverile üles oma kasutajanime alla või kasutage hot.ee kontot. Logige oma kirjakasti sisse ja valige -Minu asjad'-> 'Koduleht' kaust.